E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

Więcej na temat faktury ustrukturyzowanej na flobo.io.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie przedsiębiorcom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z niepoprawnym przeniesieniem danych z faktur

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie zdefiniowaną strukturę informacji opisanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie mało co mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, z kolei dla właściwego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie absolutnie zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują jednolity format prowadzi do tego, że obojętnie jakiego programu do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to znacząca zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w programie księgowym informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje możliwość błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na nim zyskują

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi są zwolnieni z obowiązku przekazywania pliku JPK_FA, szybciej otrzymają zwrot VAT, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (KSeF przetrzymuje dane o dokumentach przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku VAT, dochodowego oraz akcyzowego. Watro podkreślić, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednak musi ona zostać zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]