Jak pracować wygodnie na home office?

Jak pracować wygodnie na home office?

Do tej pory praca zdalna była dodatkiem do pracy biurowej. Zwykle była pewną formą benefitu dla pracownika. W trakcie utrzymującej się od wielu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już przymusem. Jednak nie każdy potrafi poradzić sobie z takim systemem pracy. Clue stanowi właściwa organizacja. Sprawdź kilka metod planowania home office.

W związku z aktualnym stanem epidemiologicznym, mnóstwo firm zdecydowało się przejść na tryb pracy zdalnej. Dla części osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z takim systemem pracy, skuteczne zaplanowanie czasu bywa nie lada problemem, bo zmusza ich do dostosowania się do paru nowych reguł.

Jak stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

Przede wszystkim warto znaleźć sobie komfortowe miejsce do pracy. W idealnych okolicznościach jest to gabinet przeznaczony tylko do niej. Lecz nie zawsze jest to realne. Częściej mamy jedynie kilka metrów kwadratowych miejsca na postawienie biurka lub stolik i to też się sprawdzi. Kluczowe jest jednak to, aby strefa pracy była rozdzielona od strefy osobistej. Naturalnie należy też zadbać o oświetlenie, by w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanim kosztem urządzić miejsce do pracy? Gdy nie masz w domu stosownego biurka czy krzesła to rekomendujemy zdecydować się na jego zakup od znajomych czy też sprawdzić regionalne ogłoszenia o sprzedaży w internecie.

Odpowiednie planowanie codziennej pracy

W trakcie pracy poza biurem ważna jest samodyscyplina i sumienność w realizowaniu zadań. Powinniśmy pracować podobnie, jak podczas pracy w firmie. W przypadku, gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to polecamy wybrać te, w których pracujemy najbardziej optymalnie. Należy mieć na uwadze, żeby w godzinach pracy nie planować innych obowiązków. Najlepszym sposobem na zwiększenie koncentracji się na pracy jest wyciszenie notyfikacji z mediów społecznościowych oraz stosowanie metody Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową odpoczynkiem między kolejnymi zadaniami.

Home office a dress code

Dzień przesiedziany w dresie pomimo, że zdaje się być świetnym pomysłem, może mieć niekorzystny wpływ na nasze zaangażowanie. Domowy ubiór może być na tyle komfortowy, że będzie wywoływać stan odprężenia. By temu udaremniać warto zadbać o swój wygląd, w szczególności jeśli w trakcie pracy prowadzone są zebrania online. Poczujemy się wtedy pewniej.

Kontakt z kolegami z pracy

W przypadku trybu pracy na home office znikają rytuały biurowe jak poranne konwersacje przy śniadaniu, wspólne wyjście na lunch bądź dojazd do biura. Do zachowania dobrych stosunków ze współpracownikami warto użyć popularnych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności porozmawiania jednocześnie z dużą grupą pracowników, lepszym rozwiązaniem będzie spotkanie online przez Google Meet, Zoom albo Skype. Jeśli odczuwamy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z przyjaciółmi z biura także tematów prywatnych. W pracy z domu niezwykle ważne jest znalezienie komfortu mentalnego, szczególnie kiedy tylko okazjonalnie widujemy się z innymi znajomymi.