Kredyt bez historii kredytowej – co trzeba wiedzieć?

Kredyt bez historii kredytowej – co trzeba wiedzieć?

Zaciąganie zobowiązań finansowych jest współcześnie ogromnie popularne, ale nie wszyscy mają na to szansę. Jest ogromna liczba osób, które nie mogą wziąć kredytu, gdyż nie mają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak sobie w niej poradzić?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie ma?

Banki najczęściej określają odrębne warunki, według których zgadzają się przyznać kredyty lub odmawiają takiego finansowania. Istnieją jednakże ogólne zasady, wpływające na fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową raczej spotkają się osoby, które mają już jakieś zobowiązania. Na największe trudności powinni przygotować się ci, którzy nie brali dotąd ani jednego kredytu. Zaliczają się do tego grona zwłaszcza studiujący oraz klienci, którzy na rynku pracy działają od kilku lat i osiągają niewielkie zarobki bądź są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z tym, że kredyt nie zostanie im udzielony, powinni być pogodzeni także emeryci. Oczywiście kredytowania nie otrzymają także osoby, które nie są w stanie wykazać faktu wykonywania przez nie pracy zarobkowej, a także wykonujące pracę w innym kraju. Okoliczności te powodują, iż teoretycznie nieosiągalne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co wiele osób zaciąga kredyty w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż chwilówki i podobne pożyczki wiążą się z bardzo wysokimi prowizjami i opłatami.

Kredyt bez zdolności – czy można go otrzymać?

W przypadku braku zdolności kredytowej warto skorzystać z usług pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Poradzi on, które z banków mają mniej rygorystyczne zasady i zechcą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik doradzi, w jaki sposób stworzyć zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo wiele. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, dobrze będzie więc kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego i karty kredytowej w banku, w którym planuje się uzyskać kredyt. Doskonałym wyjściem jest też na przykład zaciągnięcie kredytu nie samodzielnie, lecz wespół z inną osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo bądź – w przypadku osób, które i tak planują małżeństwo – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych rozwiązań, jakie doradzić może doświadczony pośrednik, jest bardzo dużo.