Wymiana franka szwajcarskiego na pln – aktualny kurs waluty sprawdzaj online

Wymiana franka szwajcarskiego na pln – aktualny kurs waluty sprawdzaj online

Porządna porcja wiedzy o kursie franka. Przeczytaj koniecznie!

O franku szwajcarskim Polacy nie wiedzą zbyt wiele, właściwie raptem to, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy osób wzięło niegdyś kredyty, które dziś trudno im spłacić. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z najpiękniejszych walut świata

Naturalnie, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, ale jest to również obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, dolar amerykański oraz funt brytyjski, frank szwajcarski jest uważany za jedną z głównych walut współczesnego świata. Lecz nie był to pierwotny pieniądz, który funkcjonował w obiegu na terenie historycznej Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w XIX wieku i zastąpił liczne miejscowe waluty, które uprzednio wybijano w poszczególnych kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niebywałą stabilnością, stawiając opór między innymi licznym zawirowaniom w okresach kryzysów politycznych i gospodarczych, jakich doświadczyliśmy w XX i XXI w. Mało kto wie, iż frank szwajcarski uważany jest za jedną z najbardziej urzekających walut świata. Ósma seria banknotów emitowana od połowy 90-tych charakteryzuje się zachwycającymi barwami i rzadką wertykalną orientacją. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru sztuki (na przykład Arthura Honeggera, Alberto Giacomettiego czy Jacoba Burckhardta), a nie jak zwyczajowo bywa – twarze wojskowych, monarchów bądź polityków. A tematem najnowszej, dziewiątej serii banknotów są natura, kula ziemska i nauka.

Aktualny kurs franka szwajcarskiego – te informacje sprawdzisz na stronie kantoru online

Frank szwajcarski bezustannie cieszy się dużym popytem wśród inwestorów, lecz jego notowania obserwują także uważnie osoby z nieuregulowanymi długami w tej walucie. By znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy zaglądać na stronę kantorów online, gdzie kurs tej waluty uaktualniany jest w parusekundowych odstępach. Tu można też prześledzić wahania ceny waluty w wskazanym roku. Jest to opcja idealna dla inwestorów analizujących swoje następne działania, jak również dla frankowiczów oczekujących na najkorzystniejszy moment, żeby zlecić wymianę waluty przed spłatą kolejnej raty zadłużenia.