Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Zamów złoto bulionowe na goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mogą skorzystać z wielu różnych propozycji: nabywać akcje podmiotów działających na rynku metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, czy też kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Co determinuje rzeczywistą cenę złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, różnią się od nich pod kilkoma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są bite celem lokowania w nich kapitału, z tego też powodu ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w kolekcjach tematycznych bądź w związku z istotnymi wydarzeniami, zatem ich design wyjątkowo rzadko podlega „odświeżeniu”. Najczęściej złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie zaledwie datą emisji. Warto podkreślić, iż część monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza próba i ciężar wykorzystanego do ich wybicia metalu szlachetnego. Walorem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, a ich odsprzedaż jest prostsza aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie zamówimy od rodzimych dostawców?

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, jednakże mennice wybijają też monety o nominale 1/4 czy 1/50 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe bite są przeważnie ze złota najwyższej próby, a więc .999, ale np. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand wybijane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to głównie na celu podniesienie twardości monety i w rezultacie zredukowanie możliwości jej zniszczenia. Takie monety z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są znakowane świadczy o wadze czystego kruszcu użytego do ich wybicia.

W asortymencie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wymienione powyżej Krugerrandy, Pandę czy Liść Klonowy.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]