toczek jeździecki, kaski jeździeckie, toczek do jazdy konnej

Chroń głowę podczas jazdy konnej – o kaskach i toczkach jeździeckich

Jazda konna jest jedną z tych dziedzin sportu, gdzie ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, ze względu znaczną wysokość oraz prędkość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia narażona jest w szczególności głowa dżokeja, która obligatoryjnie musi być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jeździectwa można nabyć dwa typy zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki jeździeckie. Ale które z nich gwarantują lepszą ochronę? Co warto wiedzieć któregoś z tych produktów?

Toczki czy kaski do jazdy konnej? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim nakryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest z reguły wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie zapewnia jednak tak dobrej protekcji jak kask, przez co rekomendowany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i posiada atesty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask jeździecki

Najistotniejszą kwestią przy wyborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask powinien posiadać odpowiednie atesty, jak również umożliwiać regulację swojego rozmiaru lub być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku należałoby dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przenoszenie i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask do jazdy konnej nie warto też iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszym mieście nie znaleźliśmy pasującego nam modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]