Kiszonki warzywne – znamy je od tysięcy lat

Kiszonki warzywne – znamy je od tysięcy lat

Znajdź zdrowe kiszonki na artmankiszonki.pl.

Kiszonki warzywne są tak silnie zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że w naszym odczuciu jest to głównie słowiański frykas, sporadycznie spotykany w innych częściach świata. Jednak kiszonki popularne są nie tylko na terenie Europy, ale też w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.

Kiszonki znane są ludziom od tysięcy lat

Według historyków proces zabezpieczenia pożywienia poprzez ich przechowywanie w solance, w soli bądź w zlewie z octu, stosowany jest przez ludzi od przeszło czterech tysiące lat. Ta metoda prawdopodobnie nie została opracowana w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niskie pH zawiesiny, w której jest on zanurzony, utrudnia namnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat wstecz był to najlepszy sposób, aby przedłużyć okres zdatności do spożycia ryb, warzyw oraz mięsa nawet o kilkanaście tygodni. W związku z tym pojawił się zwyczaj szykowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o chłodnych miesiącach. Kwaszonki od początku swojej obecności znane są z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście jest prawdą. Cechują się one np. ogromną zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kiszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Ciekawostką jest, że w języku polskim kwaszonki z warzyw nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z buraka cukrowego i słonecznika.

Kiszonki – co da się kisić?

Najbardziej rozpowszechnionym kiszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto w większości rejonów świata, nawet w USA i w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie cieszy się szeroką popularnością. Natomiast pickle są tam prawdopodobnie niezmiernie lubianym składnikiem hamburgerów, kanapek oraz hot-dogów. W Polsce prócz ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraczki, które wykorzystuje się do przyrządzania zup oraz surówek. Jednakże nie tylko te warzywa da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. czosnek, bakłażany, jak również owoce (np. cytryny), a niekiedy nawet ryby.

Solanka i ocet zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dodając im chrupkości i kwaśności. Domowe kiszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się fundamentem lub znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw regionalnych. Warto pamiętać, że smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie krajach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. Tym samym ogórek przygotowany wedle typowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak samo jak ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]