Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Jeśli potrzebujesz motoreduktora planetarnego, koniecznie wejdź na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia napędu elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i jak się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktory – jak działają?

Motoreduktory pozwalają na efektywne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w licznych użyciach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze powstaje niewielka różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor najczęściej wchodzą również inne elementy jak sprzęgła albo hamulce. Główną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a wręcz miesiące, na pracochłonne wyliczenia oraz testy pojedynczych zestawów elementów. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy, a także do znacznych, umiarkowanych bądź niewielkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię wielostopniową, pozwala otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Zastosowanie oraz typy motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka rodzajów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Nie ma chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł czy logistyka, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak linie produkcyjne, schody ruchome, wirniki czy kolejki górskie. Duże zróżnicowanie ich wielkości, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników sprawiła, że ilość potencjalnych zestawów, jakie obecnie mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w tysiącach, lecz praktycznie w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]