Zamów silniki szczotkowe.
Masa rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Małe bądź olbrzymie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek najczęściej nie wie, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one zbudowane.
Co wypada wiedzieć o silnikach DC?
Zadaniem silników prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od nieomalże 200 lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki cenionych naukowców połowy XIX wieku, takich jak między innymi Gaston Planté, Thomas Edison oraz Thomas Davenport. Silniki DC złożone są ze statora, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które z uwagi na brak tej dość awaryjnej części, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za bezszelestne działanie orazfenomenalną niezawodność.
Gdzie korzysta się z silników prądu stałego?
Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli w domu posiadasz czytnik DVD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią pociągów czy samochodów sterowanych radiowo, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy także naszym potomkom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu branżach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, wydobywczej czy budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Z silników na prąd stały korzystają również hobbyści do tworzenia autorskich projektów z zakresu robotyki i mechaniki.
Choć silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez problemu można kupić w sklepach hobbystycznych lub z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od najlepszych światowych marek.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]