Kliknij tutaj, aby zamówić węzeł optyczny.
Współczesne sieci komputerowe prawie za każdym razem wykonuje się z zastosowaniem światłowodów. Jest to zasługą wyjątkowych właściwości tego przewodu – płynności przekazu danych i nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie byłyby w stanie funkcjonować bez właściwych elementów umożliwiających transmisję informacji i ich dekodowanie. Aby wykonać tego typu sieć potrzebne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla działania całej sieci – pozwalają wszak na modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i dzięki temu zapewnienie usług końcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie parametry powinien mieć dobry węzeł optyczny?
Budowa węzła optycznego
Jak przed momentem wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, by przesłać sygnał elektryczny. Należy jednak dodać, że jego działanie nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi też wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet 1 GHz. Dla poprawnego działania węzła optycznego niezbędna jest także właściwa osłona, zabezpieczająca delikatne podzespoły wewnątrz węzła przed kurzem, wodą i innymi zagrożeniami – zwykle wyprodukowana ze stali.
Który węzeł optyczny zamontować?
O tym, czy dany węzeł optyczny będzie dobry, decydują pewne parametry. Najistotniejsze będzie pasmo działania urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależy bowiem ilość krańcowych odbiorców, do których doprowadzi sygnał. Poza tym warto zwrócić uwagę na zużycie energii – w ogromnej mierze rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy serwisowaniu instalacji, warto także przetestować sposób kalibracji węzła – najlepiej, jeśli umożliwia wygodną korekcję ustawień.
Lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]