Biżuteria inwestycyjna – co to takiego?

Biżuteria inwestycyjna – co to takiego?

Nie wszystko złoto, co się świeci. To prawda. Jeśli jednak mówimy już o złocie, platynie czy kamieniach szlachetnych, trudno nie zwrócić uwagi na biżuterię, którą nazywa się inwestycyjną. Cóż to takiego i czy warto się nią zainteresować?

Biżuteria inwestycyjna to każda taka, biżuteria która może być potraktowana jako lokata kapitału. W założeniu chodzi o to, by zamiast trzymać pieniądze na lokacie czy inwestować w papiery wartościowe, zakupić biżuterię, która nie tylko utrzyma zainwestowaną wartość, ale nawet będzie w stanie przynieść zwrot w inwestycji, czyli będzie można ją odsprzedać z zyskiem.

Biżuterię inwestycyjną uważa się, za pozbawioną ryzyka, bo brylanty, szmaragdy czy platyna, pozostają niezależne o inflacji czy kryzysów ekonomicznych. I choć nie jest to do końca prawdą (ceny biżuterii również podlegają wahaniom), to faktycznie, jest to inwestycja dość pewna, choć rzadko uzyskamy na niej zwrot z inwestycji na poziomie kilkunastu procent.

Ile można zarobić na biżuterii inwestycyjnej?

Wszystko zależy od tego, w jaki typ biżuterii zainwestowaliśmy. Powszechnie wyróżnia się dwa różne typy wartości – związany z kruszcem i / lub kamieniami (czyli o wartości biżuterii decyduje popyta i podaż na kruszec i kamienie) oraz design i twórca (w tym przypadku wahania cenowe wiążą się z pozycją designera lub producenta i są podobne do inwestycji w dzieło sztuki).

Inwestycja w biżuterię będącą dziełem sztuki jest bardziej ryzykowna, ale jednocześnie może być bardziej zyskowna (wyobraźmy sobie wzrost wartości naszyjnika zaprojektowanego przez Roy’a Lichtensteina kupionego jeszcze zanim zaczął być sławny). Na przykład broszki Teree projektu Georges Braque, zostały sprzedane na aukcji w 2012 w cenie od 9.000 do 13.000 dolarów. Wartość samego kruszcu i wykorzystanych w nich szafirów nie stanowi nawet połowy wartości ozdoby.

Biżuteria inwestycją na lata

Bardzo często kupując biżuterię jako inwestycję, nie myśli się o zysku krótkoterminowym, a inwestycji długofalowej. Na lata, a nawet pokolenia. Tak jak każda rzadka rzecz biżuteria pochodząca z danej kolekcji określonego domu mody, będzie zyskiwać na wartości w miarę tego, jak ilość egzemplarzy tej biżuterii będzie spadała.

Inwestycja w emocje

Biżuteria, którą możesz kupić w sklepach z biżuterią nie należy do biżuterii inwestycyjnej. Po kilku czy kilkunastu latach nie podniesie swojej wartości 5 krotnie i trudno uznać ją za lokatę kapitału. To jednak fantastyczna inwestycja w emocje – swoje własne, jeśli kupujesz biżuterię dla siebie, bądź osoby, która jest ci bliska, jeśli kupujesz biżuterię jako prezent.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/bizuteria-inwestycyjna-co-to-takiego/