Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Zamów badania psychologiczne Bielsko na http://www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat parę słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]