Osuszanie piwnic i fundamentów – komu zlecić?

Osuszanie piwnic i fundamentów – komu zlecić?

Nawet jeśli obiekt budowlany stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje ryzyko, że z czasem mury będzie przenikać wilgoć. Może się to przydarzyć też nagle z powodu podtopienia czy też w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a niekiedy pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w następstwie błędnie wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji murów.

Osuszanie fundamentów – najpierw rozpoznanie przyczyn

Wilgotne ściany nie oznaczają od razu, że budowla nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności powinno się zacząć od sprawdzenia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, łazienki czy kuchnie wykwitająca na murach pleśń jest często wynikiem przecieków z uszkodzonego tarasu albo dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają zastosowania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia właściwej wentylacji we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty i mury budowli lub gdy doszło do zalania w wyniku powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla profesjonalistów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Specjaliści, którzy mają ogromne kwalifikacje w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoją pracę od analizy genezy zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Jest to podstawa do wyselekcjonowania adekwatnych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki puchną i odpadają, a na murach tworzą się zacieki, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wody w mury. Po niezabezpieczonych murach z cegły woda pnie się w górę – czasami wręcz na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, przede wszystkim w starych budynkach, aczkolwiek można to naprawić odtwarzając izolację poziomą murów, która zastopuje unoszenie się wody wzwyż. Kolejnym krokiem, rzecz jasna po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie ścian polega nieraz przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem wykwalifikowanego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej izolacji bitumicznej, mat bentonitowych bądź papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności nałożenie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. W wielu przypadkach potrzebne będzie również naprawa łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych modułów budowli, jak ściany żelbetowe, dylatacje i stropy żelbetowe.