Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Tu otrzymasz szczegółowe wiadomości dotyczące leczenia stożka rogówki.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która bardzo utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a przy tym może być powodem innych chorób oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już około trzydziestego roku życia

Rogówka to transparentna część oka, która mocno koncentruje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jakkolwiek ma dużo nocyceptorów. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji przejawiającej się ścieńczeniem oraz uwypukleniem w środkowej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która, według niektórych hipotez, robi się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Chorzy uskarżają się też na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach występuje także widzenie podwójne. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie dolegliwość jest korygowana przy użyciu soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, później natomiast potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – różne procedury

Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pomocą wielu zabiegów medycznych. Dzisiaj najskuteczniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Najlepsze rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie krótkowzroczności albo astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który kompletnie wyeliminuje wadę wzroku.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]