Czym jest i jak działa toksyna botulinowa?

Czym jest i jak działa toksyna botulinowa?

Na revitae.com.pl uzyskasz więcej informacji o botoksie w Kielcach.

Toksyna botulinowa, w mowie potocznej nazywana botoksem, to substancja na bazie białka wytwarzana przez pewien rodzaj bakterii beztlenowych, która za sprawą swoich właściwości stosowana jest w medycynie, głównie estetycznej. Jak więc stosuje się tę neurotokstynę i czy jest ona bezpieczna?

Botoks – stosowany w leczeniu odruchowego tarcia zębami i kurczu wpustu żołądka

Botulinotoksyna jest jedną z silniejszych znanych neurotoksyn, której oddziaływanie opiera się na powstrzymywaniu bodźców przenoszonych między tkanką mięśniową i komórkami nerwowymi. To dlatego jego konsumpcja (np. razem z zepsutą żywnością) bywa nad wyraz niebezpieczne, bo w ekstremalnych przypadkach kończy się niewydolnością oddechową. Niemniej jednak tenże efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje toksyna botulinowa, lekarze od wielu dekad wykorzystują do leczenia schorzeń, w których stwierdza się nieprawidłowe napięcie mięśniowe, między innymi przy ciężkich casusach migreny, kurczu twarzy oraz przykurczach po udarze. Botoks szeroko wykorzystuje się też w leczeniu bruksizmu, czyli odruchowego zgrzytania zębami, bo ostrzyknięcie odpowiednich miejsc tą egzotoksyną likwiduje napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji powstrzymuje pękanie szkliwa i ścieranie się zębów koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga również ludziom skarżącym się na nadpotliwość – aplikowana w obszary, gdzie skóra wytwarza zbyt duże ilości potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet przez sześć miesięcy.

Jak stosuje się botoks w medycynie estetycznej?

Zwykły mieszkaniec Polski przeważnie botoks asocjuje jednakże z zabiegami medycyny estetycznej. I faktycznie, egzotoksyna ta jest tu używana w dość szeroko. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg szybki oraz bezbolesny. Preparat botoksu rozluźnia mięśnie przyczyniające się do tworzenia się zmarszczek i wygładza skórę. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się go do redukcji tzw. “zmarszczek palacza” czy zmarszczek mimicznych pojawiających się w pobliżu oczu. Z pomocą botulinotoksyny można także zredukować nadmierną potliwość skóry na czole.

Lokalizacja:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]