Jaki materac dla dzieci będzie najlepszy?

Jaki materac dla dzieci będzie najlepszy?

Znalezienie odpowiedniego materaca dla dziecka wcale nie musi być trudne. Aktualnie w sprzedaży znajdziemy szeroką gamę różnych materaców doskonałych dla maluchów. Na co warto się zdecydować, aby zapewnić dziecku wygodny sen każdej nocy?

Właściwie dobrany materac ma bardzo duże znaczenie dla jakości snu niezależnie od wieku. Niewygodny i nieprawidłowo dopasowany spowoduje, że nocny wypoczynek będzie mniej komfortowy, a nawet może przełożyć się na bóle pleców i nadmierne napięcie mięśniowe odczuwane co rano. Co więcej, źle dobrany materac może powodować u dzieci wady postawy!

Skupmy się tutaj na doborze materaca dobrego zarówno dla noworodka, jak i dla nieco starszego dziecka, ponieważ niezależnie od wieku malucha dobry materac powinien zapewniać stabilne podtrzymanie dla jego pleców. Ma to wpływa na prawidłowy rozwój kręgosłupa oraz mięśni, a także zapobiega powstawaniu bólu i skrzywień kręgosłupa.

Dobry materac dla dziecka – czyli jaki?

Zacznijmy od tego, jaki tak naprawdę powinien być dobry materac dla dziecka. Rodzice często spierają się co do tego, z jakich materiałów powinien być wykonany, jakie powinien mieć właściwości, jaka powinna być jego idealna twardość dla dziecka.

Możemy też spotkać się z wieloma mitami dotyczącymi materaców, na przykład takimi, że dla noworodków najlepsze są jak najtwardsze materace. Warto również zaznaczyć w tym miejscu, że stosowanie używanych materaców nie jest wskazane – ten zostawiony po starszym rodzeństwie albo odkupiony nigdy nie zapewni takiego samego komfortu jak materac nowy, który nie ma jeszcze żadnych odkształceń, a przede wszystkim nie jest poplamiony. Takie plamy z wymiotów czy moczu mogą narobić dużo niewidocznych szkód wewnątrz materaca.

materac dla dziecka dziewczynka

Zatem dobry materac dla dziecka powinien wyróżniać się takimi cechami jak:

  • powinien być nowy
  • powinien zapewniać optymalne wsparcie dla kręgosłupa i całego ciała
  • powinien być wykonany w całości z pianki(dla niemowlaków)
  • dla dzieci nieco starszych od ok 4 lat – wietnie sprawdzą się też materace kieszeniowe
  • powinien być higieniczny i łatwy do utrzymania w czystości
  • powinien posiadać zdejmowany pokrowiec
  • powinien pasować do wymiarów łóżka

W sklepach znajdziemy wiele modeli materaców, które mogą spełnić te właśnie wymagania. Różnią się one pomiędzy sobą zastosowanymi materiałami, dlatego warto poznać je nieco bliżej.

1. Materace z pianki termoelastycznej

To jedne z lepszych materaców dostępnych obecnie na rynku – dość drogie, ale warte swojej ceny. Do ich produkcji stosuje się piankę termoelastyczna Visco, która reaguje nie tylko na nacisk, ale również na ciepło ciała, dopasowując się do niego. Pianki te używane są między innymi w materacach ortopedycznych, przeciwodleżynowych.

Materace z pianki Visco mają wysoką elastyczność punktową i dzięki temu dają optymalne podparcie dla całego ciała. Gdy są wykonane w całości z pianki, są też przewiewne i higieniczne.

Apollo będzie świetnym rozwiązaniem do łóżek dzieciaczków.

2. Materace lateksowe

Możemy podzielić je na dwie kategorie, a mianowicie na materace z naturalnego lateksu oraz z lateksu syntetycznego – wykonane z niego w całości albo w mieszance z lateksem naturalnym. Najlepszy wybór to materace z lateksu naturalnego, ale są one również bardzo drogie.

Lateks inaczej reaguje niż inne pianki – nie zapada się w taki sam sposób i ma lepszą elastyczność punktową. Jest też bardziej elastyczny i szybko odzyskuje swoją pierwotną postać, podczas gdy w piance termoelastycznej powstaje efekt pamięci, czyli potrzebuje ona chwili, aby wrócić do pierwotnej formy.

Materace z naturalnego lateksu posiadają też naturalne właściwości higieniczne – zmniejszają ilość drobnoustrojów, a także są bardzo przewiewne, dlatego rekomendowane są dla osób z alergiami.

Z lateksowych modeli – warto zwrócić uwagę na EROS.

3. Materace z wysokoelastycznych pianek higienicznych

Jeśli poszukiwany jest materac dla małego alergika, ale w niższej cenie niż ten lateksowy, warto poszukać materaców posiadających warstwę pianki higienicznej. Jest to pianka produkowana z surowców o antyseptycznych właściwościach, która zmniejsza również ilość roztoczy.

Pianki wysokoelastyczne mają nieco gorsze właściwości od termoelastycznych i lateksowych pod względem elastyczności punktowej, ale są także bardziej komfortowe i trwałe od zwykłych pianek PUR stosowanych w najtańszych materacach.

Uwaga! Chociaż obecnie popularne są materace gryczane, to jednak mogą pleśnieć i mogą rozwijać się w nich insekty.

W naszym sklepie możesz zamówić materac w dowolnym rozmiarze. Zobacz jak to zrobić: “Materace na wymiar

Jaka twardość materaca dla dziecka będzie najlepsza (H1, H2, H3, H4, H5)?

Powyższe materace oferowane są w różnych wariantach twardości – jaka z nich będzie najlepsza dla dziecka? Eksperci zalecają, aby dla małych dzieci wybierać materace średnio-twarde. Nie powinny być one zarówno zbyt miękkie, jak i zbyt twarde, ponieważ nie dadzą wtedy właściwego podparcia dla ciała dziecka.

Jednak im dziecko jest starsze, tym jego oczekiwania w stosunku do twardości materaca mogą się zmieniać – może ono wymagać zastosowania materaca bardziej miękkiego albo twardego, dlatego jest to już indywidualna kwestia.

W celu poprawy komfortu snu rodzice nie muszą jednak kupować nowego materaca. Jeśli ten obecnie używany nadal jest w dobrym stanie, można dokupić do niego materac nawierzchniowy. Gdy chcemy, aby materac był twardszy, możemy wybrać ten z warstwą kokosu, gdy bardziej miękki, z miękką pianką.

Jaki rozmiar powinien mieć materac dla dziecka?

Rozmiar materaca dla dziecka jest równie ważny. Do pierwszego łóżeczka zazwyczaj są to rozmiary 60 x 120 cm lub 70 na 140 cm. Wraz z wiekiem i wzrostem dziecka należy zadbać o zmianę materaca na większy tak, aby dziecko spokojnie bez skrępowania mogło wyciągnąć nóżki i rączki. Zbyt mały materac, może wymuszać złą pozycję nawet jeśli normalnie dziecko śpi na boku, lub w innym bardziej “zwiniętym” położeniu. Skutkiem za małego materaca mogą być dodatkowe napięcia mięśniowe u dziecka i nieprawidłowy rozwój.

Dlatego gdy dziecko coraz bardziej rozwija się ruchowo i rośnie należy uważnie obserwować i odpowiednio reagować, aby nie było mu zbyt ciasno. Najczęściej zmiana łóżeczka, a co za tym idzie materaca następuje ok 3-4 roku życia.

W zależności od możliwości mieszkaniowych, oraz preferencji można zacząć od łóżeczka 80×190, 90×190, a także 100×190 jeśli chodzi o pojedyncze łóżeczka, ale spokojnie można celować w standardowe rozmiary od 80 x 200 cm do 140 x 200 cm (z myślą o przyszłości).

Większe materace, dają również furtkę rodzicom, którzy wstają szczególnie do młodszych dzieci nocą i zdarza im się z nimi przysnąć

Źródło tekstu: https://materaceproducenta.pl/poradnik/jaki-materac-dla-dzieci-bedzie-najlepszy/