Laser frakcyjny CO2 i jego wykorzystanie w medycynie estetycznej

Laser frakcyjny CO2 i jego wykorzystanie w medycynie estetycznej

Rozstępy oraz blizny potrądzikowe to znamiona, których czasem nie można zamaskować. W wielu przypadkach są źródłem braku pewności siebie, co może mieć znaczący wpływ na komfort życia. Do ich usuwania w dzisiejszej medycynie stosuje się laser frakcyjny, dzięki któremu można wygładzić oraz odtworzyć skórę.

Na jakie części ciała można zastosować laser frakcyjny?

W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest wykorzystywany w bardzo obszernym zakresie, przykładowo do redukcji wiotkości skóry, redukcji dyschromii skórnych i blizn pooperacyjnych bądź redukcji zmarszczek w okolicach oczu. Terapii laserem frakcyjnym można więc poddać wiele obszarów ciała: brzuch, szyję i twarz, a nawet plecy. Należy jednakże zaakcentować, iż istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u osób, u których rozpoznano raka skóry czy u kobiet w ciąży. Należy mieć także racjonalne nadzieje w stosunku do terapii laserem frakcyjnym – nie każdy rozstęp czy bliznę uda się w całości usunąć, podobnie jest z usuwaniem zmarszczek. Pacjent musi być także świadomy, iż o ile usuwanie blizn oraz rozstępów laserem frakcyjnym przynosi trwałe efekty, to już lifting laserowy na długi czas odmładza skórę, ale procesu starzenia się nie potrafi zatrzymać.

Co dzieje się podczas zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego?

W czasie zabiegu wiązka lasera frakcyjnego wykonuje tysiące niezauważalnych gołym okiem punkcji, w efekcie czego odparowuje wodę w tkance skórnej. Zabieg prowadzi się w znieczuleniu miejscowym, niemniej jednak pacjent może wciąż doświadczać pieczenia skóry. Użycie lasera aktywizuje produkcję kolagenu w skórze, co w efekcie ją wyrównuje, ujędrnia oraz odmładza. Rezultaty można dostrzec już po pierwszym zabiegu, lecz przeważnie do wyraźnej eliminacji blizn i zmarszczek nieodzowne jest powtórzenie zabiegu jeszcze 3-4 razy z zachowaniem kilkutygodniowych przerw niezbędnych do wygojenia się skóry, bowiem czas odbudowy tkanki po zabiegu laserem frakcyjnym trwa ok. 2 tygodni. W czasie po zabiegu trzeba w specjalny sposób troszczyć się o skórę, a o wszelkich zaleceniach poinstruuje pacjenta lekarz.